BrÖtz desktop version scroll all the way down

BrÖtz desktop version scroll all the way down

BrÖtz vår 2018

ProgramPosted by Brötz Mon, December 18, 2017 19:55:31

10/1 BrÖtz no.721

Electric Daisy
Christian Wallumrød - piano
Sofia Jernberg - vokal
Kim Myhr - elektrisk 12-str gitarr
David Stackenäs - akustisk gitarr

NAOS
Lars Larsson - saxar
Alfred Lorinius - bas och
Edward Olsson - trummor (sjuk )
Göran Kroon- trummor
Niklas Rydh - trombon

17/1 BrÖtz no.722

Alex Capasso Fulbluez
Tomas Sandström – Trummor
Simon Häger – Gitarr
Alexander Estby Capasso – Bas

Kanute
Dorothea Økland .- vokal
Olav Andreas Abildgaard - trommer
Ferdinand Bergstrøm - gitar

18/1 FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.18

24/1 BrÖtz no.723

Birds
Julia Wiklund - Saxofon
Lena Novak - Klarinett
Nils Agnas - Trummor
Boel Mogensen - Kontrabas

Kvartett Rylander Löve/von Martens/Mangefors/Dahlgreen
Lisen Rylander – saxofon
Donovan von Martens – bas
Mårten Mangefors – trummor
Signe Dahlgreen – saxofon

31/1 BrÖtz no.724

Røysum/Dörner
Andreas Røysum-klarinett
Axel Dörner-trumpet

Svensson-Wättring-Bergstrom-Danemo
Staffan Svensson - trumpet
Malin Wättring - saxofon
Magnus Bergström - bas
Peter Danemo – trummor

7/2 BrÖtz no.725

O K E R
Fredrik Rasten – guitar
Torstein Lavik Larsen – trumpet
Adrian Fiskum Myhr – double bass
Jan Martin Gismervik – drums

Mikko Innanen & Simo Laihonen
sax + trummor

14/2 BrÖtz no.726

Bothén-Hedtjärn-Arrias

Christer Bothén-basklarinett
Isak Hedtjärn-metallklarinett
Johan Arrias-klarinett

Parti & Minut
Per-Åke Holmlander-tuba
Johan Norin-trp
Christopher Cantillo-tr

15/2 FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.19

21/2 BrÖtz no.727

YTTERLANDET
Sture Ericson - saxofoner, klarinetter
Henrik Olsson - guitar
Håkon Berre - slagtøj

ELEGI
Alfred kontrabas Lorinius-kontrabas
Edvin Lorinius-saxofoner
Karl-Martin Almqvist-saxofon
Elias Stemeseder-piano

28/2 BrÖtz no.728

Daniel Levin
-cello solo

Røysum / Wilhite / Knedal Andersen
Andreas Røysum-klarinett
John Andrew Wilhite -bas
Dag Erik Knedal - trummor

7/3 BrÖtz no.729

Linchpin
Ebba Westerberg-perc
Joona Toivanen-pi


Hollow Ship
Thomas E.Frank - Gitarr, vokal
Johannes Kronquist - Bas
Mårten Magnefors - Trummor
Vincent Svantesson - Gitarr, vokal

14/3 BrÖtz no.730

HoJ
Henrik Wartel-tr
Jonny Wartel-sax

Salamander
Cecilia Wennerstöm-sax
Susanna Lindeborg-pi
Katarina Karlsson-sång
Vanja Holm-trummor
Stig Boström-bas

15/3 FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.20

21/3 BrÖtz no.731

Westlin Tontin

Pelle Westlin- sax
Boel Mogensen -bas
Anton Jonsson-trummor
Gustav Davidsson-trb

Avatar
Sanskriti Shrestha-tablas, komposition
Andreas Widhagen-trummor, komposition
Henriette Eilertsen-flöjt
Hans Kjorstad-violin
Magnus Wikk-gitarr
Erlend Albertsen-bas

28/3 BrÖtz no.732

AILA-trio
Georgia Wartel Collins – bas
Karl Hjalmar Nyberg - sax
Andreas Winther – trummor

Music From Scratch
Harald Svensson - piano
Nina De Heney - kontrabas
Anna Lund - trummor


4/4 BrÖtz no.733


Emmeluth-Solberg
Signe Krunderup Emmeluth - sax
Ståle Liavik Solberg - tr

Jonny Wartel 4tet
Jonny Wartel-sax
Karin Johansson-pi
Yasuhito Mori-bas
Henrik Wartel-tr

11/4 BrÖtz no.734

NOW ensemble
Joshua Zubot (violin)
Lisa Cay MIller (piano)
James Meger (bass)
Skye Brooks (drums)
Peggy Lee (cello)
Lisen Rylander guest artist (saxophone)

Roligheten
Adrian Løseth Waade – fiolin
André Roligheten – saxer/klarinetter
Jon Rune Strøm - kontrabass
Erik Nylander - trommer/perkusjon


12/4 FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.21

18/4 BrÖtz no.735

Lindal/Flick/Liebowitz
Eva Lindal – violin
Birgitta Flick - sax(Berlin)
Carol Liebowitz -pi (New York)

Monochromatics
John Lönnmyr-synth
Anders ”Agge” Augustsson-gitarr
Johan Björklund -trummor

25/4 BrÖtz no.736

Henrik Pultz Melbye
-solo sax

Emmeluth's Amoeba
Signe Emmeluth - saksofon, komposisjon
Karl H. Bjorå - gitar
Christian Balvig - piano
Ole Mofjell – trommer

2/5 BrÖtz no.737

Dugong
Karin Johansson – Piano
Joel Haag - Gitarr
Agnes Högberg - Viola och Fiol.
Björn Petersson-bas

Kaufmann/Gratkowski/de Joode/Buck
Achim Kaufmann – piano
Frank Gratkowski - alto saxophone, clarinet, bass clarinet
Wilbert de Joode - bass
Tony Buck - drums, percussion

Funded by Berlin Senate Department for Culture and Europe

9/5 BrÖtz no.738

Anton Jonssons Kvintett
Anton Jonsson-tr
Signe Dahlgren-sax
Adrian Åsling-sax
Elias Hällqvist-bas
Pelle Westlin-sax

Finn Loxbo -solo

16/5 BrÖtz no.739

Karl Brothers
Tommy Adolfsson - snäckor, trumpet
Jörgen Adolfsson – sax

Om Tat Sat skivreleaseturné
John Holmström – piano, komposition
Niklas Barnö – trumpet
Susanna Risberg – gitarr
Palle Solinger – bas
Gustav Nahlin – trummor

17/5 FFFFK-Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.22

23/5 BrÖtz no.740

Anna Jedrzejewska
-solopiano

Daniel och Dundret
Daniel Gahrton – sax
Milton Öhrström – piano
Jonas Nilsson – bas
Cornelia Nilsson - trummor

30/5 BrÖtz no.741

Åsling Sellius/Yoshimoto/Andersson
Adrian Åsling Sellius-sax
Yumiko Yoshimoto -git
Matilda Andersson-sång

Ariel
Isak Hedtjärn - klarinett, basklarinett, altsaxofon
Mario Bosca - kontrabas
Anton Jonsson - trummor


(2/5 BrÖtz no.737)

Kaufmann/Gratkowski/de Joode/Buck

Funded by Berlin Senate Department for Culture and Europe







  • Comments(0)//www.brotznow.se/#post422

BrÖtz höst 2017

ProgramPosted by Brötz Mon, July 31, 2017 16:49:58
6/9 BrÖtz no.706
Johannes Nästesjö / Nguyen Than Thủy
Johannes Nästesjö - bas
Nguyen Than Thủy - dan tranh (vietnamesisk cittra)

Galleri Bleu
Isak Hedtjärn-klarinett/saxofon
Vilhelm Bromander-bas
Christopher Cantillo -trummor

13/9 BrÖtz no.707
Per Åke Holmlander solo
Tuba + HoJ
Henrik Wartel-trummor
Jonny Wartel-sax

14/9 FFFFK - Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.14

20/9 BrÖtz no.708

FÜR SPASS
Pelle Westlin -sax
Emil Blommé - trummor
Donovan von Martens - kontrabas.

Biggi Vinkeloe Band
Biggi Vinkeloe, alto saxophone, flute
Roberto Bellatalla, double bass
Peeter Uuskyla, drums
with Nema Vinkeloe, vocals, violin

27/9 BrÖtz no.709
Lille Ildmaskine release turne 2017
Emma Augustsson,-cello
Andreas Pollak (SE) -trummor
Jonas Enevoldsen Andreasen-saxofon

Mayas/Hedtjärn/Lavik Larsen/Rasten
Magda Mayas - preparert flygel
Isak Hedtjärn - klarinett og altsaksofon
Torstein Lavik Larsen - trompet
Fredrik Rasten - akustisk gitar

4/10 BrÖtz no.710
Hurrakel
Nils Berg-Sax, Klarinett
Anna Lund-Trummor, komposition
John Holmström-Piano
Ville Bromander-Bas
Nils Forsén – performance
Vera Westberg-performance

Forsséns trio
Stefan Forssén – pi
Thomas Markusson – bas
David Sundby – tr

11/10 BrÖtz no.711
Uuskyla/Ögrim/Berg
Peeter Uuskyla – trummor
Tellef Øgrim – bandlös elgitarr,
Anders Berg – elbas

Musikerförbundet
Lisa Ullén – pi
Lise-Lotte Norelius – elektronik
Emil Skogh - bas

12/10 FFFFK - Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.15

18/10 BrÖtz no.712
Laura Schulers Kronikor
Laura Schuler, violin and composition
Lisa Grotherus, clarinet and bassclarinet
Anatole Buccella, guitar
Silvan Jeger, doublebass
Lukas Rutzen, drums

Not On The Guest List
Natalie Sandtorv, vox, percussion
Ole Mofjell, percussion, misc

25/10 BrÖtz no.713
The Electrics
Axel Dörner - trumpet, slide trumpet
Sture Ericson - sax, clarinet
Joe Williamson - bass
Raymond Strid - drums

Hela Havet
Henrik Büller - Barytonsax
Simon Häger - Gitarr
Milton Öhrström - Piano
Johanna Ekholm - Bas
Tomas Sandström - Trummor

1/11 BrÖtz no.714
Stranberg/Rissanen
Emil Strandberg – trumpet
Aki Rissanen – piano

Bossa/Kallerdahl
Alessandra Bossa – pi, electr.
Lindha Kallerdahl - röst

8/11 BrÖtz no.715
Å JA BAH...’
J
onny Wartel-sax
A
gnes Åhlund-röst
B
oel Mogensen-bas
A
nton Jonsson-trummor
H
arald Svensson-piano

Oui Chef
Jean dousteyssier - basklarinett & klarinett (FR)
Gabriel Levasseur - trumpet (FR)
Jacob Warmenbol - trummor (BEL)
Johan Graden - Piano
Vilhelm Bromander - kontrabas

9/11 FFFFK - Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.16

15/11 BrÖtz no.716
Olof Lövmo Trio

Olof Lövmo – piano
Robin Draganic - bas
Andrea Marcelli- trummor

BEAM SPLITTER
Audrey Chen - voice
Henrik Munkeby Nørstebø - trombone

22/11 BrÖtz no.717
Hogne Kleiberg trio
Hogne Kleiberg-pi
Bjørn Marius Hegge-bas
Oddbjørn Sponås-trummor

Andy and Pam
Peder Overvik Stuberg-git
Georgia Wartel Collins-bas
Oddbjørn Sponås-trummor

29/11 BrÖtz no.718
Mia Dyberg 3+1
Mia Dyberg-Altosaxophone, Composition
Asger Thomsen-Double bass
Dag Magnus Narvesen-Drums
+
Kamilla Kovacs-Voice

The Rosehips
Michele Collins röst/performance
Anna Gustafson- slv/performance
Boel Mogensen-bas/performance

6/12 BrÖtz no.719
de Heney/Johansson/Wartel
Nina de Heney-bas
Karin Johansson -piano
Henrik Wartel-trummor

Sweet Dog
Julien Soro - saxophone
Paul Jarret -guitare
Ariel Tessier - dr

7/12 FFFFK - Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.17

13/12 BrÖtz no.720
Marie Kruttli trio
Marie Kruttli-Piano
Lukas Traxel-Double Bass
Martin Perret-Drums

Ljungkvist/Milder/Landin/Cantillo
Fredrik Ljungkvist - sax/klarinett
Joakim Milder - saxar
Pär-Ola Landin - Bas
Christopher Cantillo - Trummor







  • Comments(0)//www.brotznow.se/#post400

BrÖtz Vår 2017

ProgramPosted by Brötz Mon, January 09, 2017 14:07:50

18/1 BrÖtz no.686

Yes Deer
Signe Dahlgreen - saxofon
Karl Bjorå - gitarr
Anders Vestergaard - trummor

Music from Scratch + Niclas Rydh
Harald Svensson - piano
Nina de Heney - bas
Anna Lund - trummor
Niclas Rydh - trombon

19/1 FFFFK -
Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.9

25/1 BrÖtz no.687

Noi Siamo
Alberto Pinton - saxofon, klarinett
Niklas Barnö - trumpet
Torbjörn Zetterberg - bas
Konrad Agnas - trummor

Fartyg6
Matilda Andersson - sång
Daniel Gahrton - saxofon
Lisa Grotherus - basklarinett
Milton Öhrström - piano
Johanna Ekholm - bas
Julia Schabbauer - trummor

1/2 BrÖtz no.688

JL-Duo
Johan Jutterström - saxofon
Andreas Hiroui Larsson - trummor

Don-qui 5
Jonas Nilsson - bas
Axel Larsson - trummor
Adrian Åsling Sellius - saxofon
Henrik Büller - saxofon
Signe Dahlgreen - saxofon

8/2 BrÖtz no.689

Jonsson/Efstathiou
Anton Jonsson - trummor
Zoe Efstathiou - piano

Kakapoi
Henriette H. Eilertsen - flöjt
Hans P. Kjorstad - fiol

15/2 BrÖtz no.690 Soloafton

Anna Högberg - saxofon

Susana Santos Silva
- trumpet

Herman Müntzing - elektronik

22/2 BrÖtz no.691

Jonny Wartel 4tet
Jonny Wartel - saxofon
Karin Johansson - piano
Yasuhito Mori - bas
Henrik Wartel - trummor

Stackenäs/Holm
David Stackenäs - gitarr
Klaus Ellerhusen Holm - saxofon, klarinett

23/2 FFFFK - Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.10

1/3 BrÖtz no.692
Radioinspelning

Julia Strzalek Kolibri 6
Julia Strzalek - saxofon, klarinett
Katt Hernandez - fiol
Niklas Barnö - trumpet
Johan Graden - piano
Vilhelm Bromander - bas
Konrad Agnas - trummor

Maniacs
Daniel Norberg - saxofon
Maja Svantesson - piano
Maja Peining - klarinett, sång
Rebecka Schütt - slagverk

8/3 BrÖtz no.693

Westlin/Fite/Jonsson
Per Westlin - saxofon
Niklas Fite - gitarr
Anton Jonsson - trummor

STØV
Maria Norseth Garli - sång
Vegard Lauvdal - trummor

15/3 BrÖtz no.694

Williams/Østvang
Mars Williams - saxofon
Tollef Østvang - trummor

Casey Moir Solo - röst

22/3 BrÖtz no.695

Skrot & Korn
Isak Hedtjärn - klarinett
Signe Emmeluth Krunderup - saxofon
Björn Petersson - bas
Bror Tomas Sandström - trummor

Sasha Marko Tradition
Sasha Marko - trummor
John Holmström - piano
Niklas Barnö - trumpet
Elsa Bergman - bas

23/3 FFFFK - Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.11

29/3
BrÖtz no.696

IngridMarie
Simon Häger - gitarr
Boel Mogensen - bas

Runsteen/Munthe
Josefin Runsteen - trummor/fiol
Christian Munthe - gitarr

5/4 BrÖtz no.697
Radioinspelning

Juno
Thea Ellingsen Grant - sång
Malin Dahl Ødegård - sång
Mona Krogstad - saxofon
Georgia Wartel Collins - bas
Ingvald Vassbø-trummor

Thymeshift + Katrine Amsler
Katrine Amsler - keyboards, laptop mm
Johan Björklund - trummor
Thomas Backman - saxofon, klarinett, keyboards
Thomas Gunillasson - gitarr

12/4 BrÖtz no.698

Johan Moir Ensemble
Johan Moir - bas
Malin Wättring - saxofon
Casey Moir - sång
Naoko Sakata - piano
Carl-Johan Groth - trummor

Strängberg/Uuskyla
Håkan Strängberg - trombon
Peeter Uuskyla - trummor

19/4 BrÖtz no.699

Ljungkvist/Risberg
Fredrik Ljungkvist - saxofon, klarinett
Mattias Risberg - Piano, synth

Hermans/Wartel 2
Kat Hermans - bas
Henrik Wartel - trummor
Jonny Wartel - saxofon

20/4 FFFFK - Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.12

26/4 BrÖtz no.700

Loxbo/Torstensson
Finn Loxbo - gitarr
Pontus Torstensson - trummor

Beautiful Stories
Biggi Vinkeloe - saxofon, flöjt
Roberto Bellatalla - bas


3/5 BrÖtz no.701

Anker/Strid
Lotte Anker - saxofon
Raymond Strid - trummor

Les Casanovas + Heida Mobeck
Karl Nyberg - saxofon
Martin Lie Svendsen - bas
Henrik Lødøen - trummor
Heida Mobeck - tuba

10/5 BrÖtz no.702

Les Femmes Savantes
Sabine Ercklentz – komposition, trumpet, elektronik
Andrea Neumann – komposition, inside piano, mixer
Ana Maria Rodriguez – komposition, elektronik
Ute Wassermann – komposition, röst

17/5
BrÖtz no.703

Dark Horse + Linda Olah
John Holmström - piano
Alfred Lorinius - bas
Mårten Magnefors - trummor
Linda Olah - röst

Vilde & Inga
Vilde Sandve Alnæs - fiol
Inga Margrete Aas - bas

24/5 BrÖtz no.704

Ord
Jenny Willén - sång
Gunnel Samuelsson - basklarinett, saxofon
Hasse Westling - bas
Karin Johansson - piano, komposition

Love
Jędrzej Łagodziński - saxofon, komposition
Lo Ersare - röst
Rasmus Kjærgård Lund - tuba
Petter Rylén - piano
Tomo Jacobson - bas
Szymon Pimpon Gąsiorek - trummor

25/5 FFFFK - Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.13

31/5 BrÖtz no.705 Säsongsavslutning

BRÖTZEXPLOSIONEN
- TBA










  • Comments(0)//www.brotznow.se/#post366

BrÖtz Höst 2016

ProgramPosted by Brötz Fri, August 05, 2016 14:27:05
7/9 BrÖtz no.671

Nishijima/Funck/Olah
Kaori Nishijima - piano, sång, elektronik
Monica Funck - livemåleri
Linda Olah - Sång, elektronik

Johansson/Rylander
Karin Johansson - piano
Lisen Rylander Löve - saxofon

14/9 BrÖtz no.672

Makross

Jens Persson – altsax
Rasmus Nyvall – tenorsax, klarinett
Andreas Henningsson – bas
Kristoffer Rostedt – trummor

Svit för nio ystra yra
Harald Svensson - dragspel, piano
Staffan Svensson - trumpet
Nina de Heney - kontrabas
Isak Hedtjärn - klarinett
Signe Dahlgreen - saxofon, basklarinett
Niclas Rydh - trombon
Emma Augustsson - cello
Josefin Runsteen - fiol
Agnes Högberg - fiol

15/9 Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.5


21/9 BrÖtz no.673

Gordoa - Hedtjärn duo
Isak Hedtjärn - klarinett
Emilio Gordoa - vibrafon

Westlin/Magnefors

Pelle Westlin - saxofon
Mårten Magnefors - trummor

28/9 BrÖtz no.674

Om Tat Sat

Susanna Risberg - gitarr
Niklas Barnö - trumpet
John Holmström - piano
Palle Sollinger - bas
Gustav Nahlin - trummor

Dahlgreen/Lorinius/Wartel
Signe Lykkebo Dahlgreen-Sax
Alfred Lorinius-Bas
Henrik Wartel-Trummor

5/10 BrÖtz no.675

Alex Jønsson Solo
- gitarr

Linda Olah + Giani Caserotto
Linda Olah - röst, elektronik
Giani Caserotto - gitarr

12/10 BrÖtz no.676

Almaz Yebio + Husband

Tim Perkis Swedish Network
Tim Perkins - elektronik
Per Anders Nilsson - elektronik
Palle Dahlstedt - elektronik
Olle Petersson - elektronik

19/10
BrÖtz no.677

Holon trio

Povel Widestrand - piano
Mathias Højgaard Jensen - bas
Lukas Akintaya - trummor

Farvel
Isabell Sörling - sång
Otis Sandsjö - saxofon
Kim Aksnes - trumpet
Henrik Magnusson - klaviatur
Alfred Lorinius - bas
Carl-Johan Groth - trummor

20/10 Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.6

26/10 BrÖtz no.678

Klas Nevrin Revoid ensemble

Eivind Lønning - trumpet
Per Texas Johansson - träblås
Anna Lindal - fiol
Katt Hernandez - fiol
Audrey Chen - cello, röst, elektronik
Klas Nevrin - synt
Vilhelm Bromander - bas
Ricard Österstam - trummor

Biliana Voutchkova Solo
- violin

2/11
BrÖtz no.679

Strzalek Pollak Duo
Julia Strzalek - saxofon
Andreas Pollak - trummor

Satoyama + gäst

Christian Russano - gitarr
Luca Benedetto - trumpet
Gabriele Luttino - trummor
Marco Bellafiore - bas
+ Jonny Wartel - sax

stödd av Konstnärsnämnden
Internationellt kulturutbyte


9/11
BrÖtz no.680

Westlin/Dahlgreen duo
Pelle Westlin - sax
Signe Dahlgreen - sax

MERJE KÄGU Gästsolist
Merje Kägu - git
Jonny Wartel-ts
Harald Svensson-pi
Alfred Lorinius-b
Henrik Wartel-tr

10/11 Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.7


16/11 BrÖtz no.681

Palle Sollinger trio
Palle Sollinger - bas
Fredrik Hermansson - piano
Fredrik Lindborg - sax, klarinett

Kallerdahl/Holmström
Lindha Kallerdahl - röst
John Holmström - piano

Christine Abdelnour Solo
- Altsaxofon

23/11 BrÖtz no.682

Ericsson/Melbye/Solberg
Sture Ericsson - sax
Adam Pultz Melbye - bas
Ståle Liavik Solberg - trummor

Mikejulietmike
Hans Hulbækmo - trummor
Lars Ove Fossheim - gitarr
Anja Lauvdal - synt, piano
Heida Mobeck - tuba, effekter

30/11
BrÖtz no.683

OBO7
Matti Ollikainen - piano
Lars Larsson-sax
Mike Lloyd - trumpet
Joel Edin - gitarr
Agge Augustsson - gitarr
Thomas Svensson - trummor
Lolo Funck - bas

Faust/Narvesen Duo

Maria Faust - saxofon
Dag-Magnus Narvesen - trummor

7/12
BrÖtz no.684

Ulander/
Forsén Duo
Lars-Göran Ulander - saxofon
Arne Forsén - piano

Barnö/Skogh/Carlsson
Niklas Barnö - trumpet
Emil Skogh - bas
Erik Carlsson - trummor

14/12 BrÖtz no.685

Rydh/Magnefors Duo
Niclas Rydh - trombon
Mårten Magnefors -trummor

Nyberg/Stackenäs Duo

Lina Nyberg - röst
David Stackenäs - gitarr

15/12 Forum För Främjandet av den Fria Kulturen + Jam no.8







  • Comments(0)//www.brotznow.se/#post334

BrÖtz Vår 2016

ProgramPosted by Brötz Sun, January 03, 2016 13:11:04

13/1 BrÖtz no.650

Triunit
Svante Söderholm - saxofon
David Sundby - trummor
Harald Stenström - bas

Harald Svensson/Isabel Sörling Duo
Harald Svensson - klaviatur
Isabel Sörling - röst

20/1 BrÖtz no.651

STROEM
Erik Nordström - saxofon
Lisen Rylander - saxofon
Johan Örtlund - bas
Mårten Magnefors - trummor

Nicola Hein/Matthias Muche Duo
Nicola Hein - gitarr
Matthias Muche - trombon

27/1 BrÖtz no.652

Epidot
Erik Ivarsson - gitarr
Adam Lindblom - bas
Johan Horner - trummor

Jonny Wartel 4tet
Jonny Wartel - saxofon
Karin Johansson - piano
Yasuhito Mori - bas
Henrik Wartel - trummor

3/2 BrÖtz no.653

Dark Horse
John Holmström - piano, harmonium
Alfred Lorinius - bas
Mårten Magnefors - trummor

Jodi Gilbert (NL) with friends & Brötz Husband
Jodi Gilbert, Michele Collins. - voices
Jonny Wartel - sax
Henrik Wartel - trummor
Georgia Wartel Collins - bas

10/2 BrÖtz no.654

Skrot och Korn
Signe Krunderup Emmeluth - saxofon
Isak Hedtjärn - klarinett, sopransax
Bror Tomas Sandström - trummor
Björn Petersson - bas

Lotte Anker Solo - saxofon

17/2 BrÖtz no.655

Alessandra Bossa Solo - piano

Røysum/Kimestad Duo
Andreas Røysum - gitarr, klarinett
Erik Kimestad - trumpet

24/2 BrÖtz no.656

Josefin Runsteen + husbandet
Josefin Runsteen - fiol Isak Hedtjärn - klarinett Jonny Wartel sax

Karin Johansson/Finn Loxbo Duo
Karin Johansson - piano
Finn Loxbo - gitarr

25/2 FFFFK (info) + JAM no.1

2/3 BrÖtz no.657

Dishwasher
Staffan Svensson - trumpet, elektronik
Per Anders Skytt - trummor, virtuella trummor samples, elektronik
Gunnar Backman - Virtuell bandad- och bandlös gitarr, elektronik.

Makadam
Avin Omer - sång
Anna Lindal - violin
Elsbeth Berg - viola
Kristina Lindgård - cello
Sara Sjödahl - piano/dragspel

9/3 BrÖtz no.658

A lady's trial
Hanna Chawki - röst
Erik Ivarsson - gitarr
Henrik Olsson - slagverk

Se & Hör
Anna Högberg - saxofoner
Niklas Barnö - trumpet
Emil Skogh - bas
Dennis Egberth - trummor

16/3 BrÖtz no.659

Emil Skogh Early trio
Emil Skogh - klaviatur
Vilhelm Bromander - bas
Dennis Egberth - trummor
Anders af Klintberg - turntable

Orfeus Wärdig kvartett
Orfeus Wärdig Tsoukalas - saxofon
Daniel Edvardsson - gitarr
Simon Petersson - kontrabas
Kristoffer Rostedt - trumset

23/3 BrÖtz no.660

Andy and Pam
Paul Näsström - trummor
Peder Overvik Stuberg - gitarr
Georgia Wartel Collins - bas

Jarlo Martelmonto (Jarl Hammarberg) - Poesi

CBVB
Vilhelm Bromander - bas
Christer Bothén - basklarinett

30/3 BrÖtz no.661

Urgent Call
Jonny Warttel - ts Georgia Wartel Collins -b Henrik Wartel-tr

Gunilla Forsberg - Performance

Urgent Call + Brötz Husband
UC-trio +
Pelle Westlin - saxofon
John Holmström - piano


6/4 BrÖrz no.662

Ericsson/Nästesjö/Berre
Sture Ericsson - saxofon
Johannes Nästesjö - bas
Håkon Berre - trummor

Björklund Dynamic Flavours
Johan Björklund - trummor
Magnus Bergström - bas
Mats Eriksson - gitarr
Björn Almgren - saxofon

7/4 FFFFK (info) + JAM no.2

13/4 BrÖtz no.663

Moksha
Oddrun Lilja Jonsdottir - gitarr
Sanskriti Shrestha - tabla, röst
Tore Flatjord-Darbuka - perkussion

Emma Augustsson/Isabell Gustafsson-Ny
Emma Augustsson - cello
Isabell Gustafsson-Ny - piano

20/4 BrÖtz no.664

Ken Aldcroft Scott Thomson duo
Ken Aldcroft - gitarr
Scott Thomson - trombon

Waldemar 4
Trygve Waldemar Fiske - bas
Andre Roligheten - saxofoner
Håvard Wiik - piano
Erik Nylander - Trummor

27/4 BrÖtz no.665

Magda Mayas Solo - piano

Magda Mayas + Brötz Husband
Isak Hedtjärn - klarinett
Pelle Westlin - saxofoner
Henrik Wartel - trummor

4/5 BrÖtz no.666

Ullén/Rolfsson/Nichols trio
Lisa Ullén - piano
Matilda Rolfsson - slagverk
Maggie Nichols - röst, dans

Naoko Sakata/Satoko Ikeda duo
Satoko Ikeda - sång
Naoko Sakata - piano

5/5 FFFFK + Jam no.3

11/5 BrÖtz no.667

Stormfågel (RELEASE!!)
Naoko Sakata - piano
Erik Fastén - trummor
Otis Sandsjö - saxofon
Joel Fabiansson - gitarr
Marie Nilsson - sång
Alfred Lorinius-Bas,kapellmästare

Liilaa
Björn Almgren - saxofon
Nina de Heney - bas
Henrik Wartel - trummor

18/5 BrÖtz no.668

Schlippenbach/Narvesen duo
Dag-Magnus Narvesen - trummor
Alexander von Schlippenbach - piano

Festen
Isak Hedtjärn - klarinett
Lisa Ullén - piano
Elsa Bergman - bas
Erik Carlsson - trummor

25/5 BrÖtz no.669

O-Janà
Alessandra Bossa - piano, elektronik
Ludovica Manzo - röst, live-sampler

MILE
Mårten Magnefors - trummor
Isak Hedtjärn - klarinett
Lisen Rylander Löwe - saxofon
Egil Kalman - bas

26/5 FFFFK + Jam no.4

1/6 BrÖtz no.670

Lindha Kallerdahl/Anton Jonsson Duo
röst/trummor

Magda Mayas/Tony Buck + Dave Brown
Magda Mayas - piano
Tony Buck - trummor
Dave Brown - gitarr










  • Comments(0)//www.brotznow.se/#post286

HÖSTEN 2015

ProgramPosted by Brötz Fri, August 21, 2015 15:02:44

2/9 Brötz no. 634

Elsa Bergman Solo - kontrabas

Elsa Bergman + Brötz Husband
Elsa Bergman - kontrabas
Isak Hedtjärn - klarinett
Jonny Wartel - saxofon
Henrik Wartel - trummor

9/9 Brötz no. 635

Lindha Kallerdahl Trio
Josefin Runsteen - trummor
Katrine Amsler - elektronik
Lindha Kallerdahl - elbas och röst

Holum trio
Vegard Holum - trumpet, vokal
Stian A. E. Andersen - bas, vokal
Øystein Aarnes Vik - trummor, klockspel, vokal

16/9 Brötz no. 636

Georgia/Daniel/Cornelia/Isak
Georiga Wartel Collins - kontrabas
Daniel Gahrton - saxofon
Cornelia Nilsson - trummor
Isak Hedtjärn - klarinett

Jan Rådvik + Brötz Husband

Jan Rådvik - dans, röst
John Holmström - piano
Jonny Wartel - saxofon
Henrik Wartel - trummor

23/9 Brötz no. 637

Gunnar Backman Solo - gitarr

Fastén/Lindgren/Jansson
Erik Fastén - Trummor
Gunnar Lindgren - saxofon
Peter Jansson - kontrabas

30/9 Brötz no. 638

Momentum
Jørgen Mathisen - saxofon
Christian Meaas Svendsen - bas
Andreas Wildhagen - trummor

OBO7
Ingemar "lolo" Funck Andersson - elbas
Lars Larsson - sax
Mike Lloyd - trumpet/elektronik
Matti Ollikainen - orgelsynth
Thomas Svensson -trummor
Anders Augustsson - gitarr
Joel Edin - gitarr

7/10 Brötz no. 639

Casey/Johan/Emilio
Casey Moir - röst
Johan Moir - bas
Emilio Gordoa (MX/DE) - vibrafon, slagverk

Ståle Liavik Solberg John Russel duo
Ståle Liavik Solberg - trummor
John Russell - gitarr

14/10 Brötz no. 640

Nishijma/Olah/Funck
Kaori Nishijma - piano
Linda Olah- röst, elektronik
Monica Funck - livemåleri

Fem Vise Män
Håkan Strängberg - trombon, röst
Gunnar Lindgren - saxofon
Joakim Rolandsson - saxofon
Harald Stenström - elbas
David Sundby - trummor

21/10 Brötz no. 641

Zetterberg/Nevrin/Silva/Maneri
Torbjörn Zetterberg - bas
Klas Nevrin - piano, keyboards
Susana Santos Silva - trumpet
Mat Maneri - altfiol

Svensson/Heney/Augustsson/Sörling
Harald Svensson - piano
Nina de Heney - kontrabas
Emma Augustsson - cello
Isabel Sörling - röst

28/10 Brötz no. 642

Dog Life
Anna Högberg - sax
Finn Loxbo - bas
Mårten Magnefors - trummor

Solo
Pelle Westlin saxofon

4/11 Brötz no. 643

Tajphoon Tivoli
Michele Collins - performance
Johan Kylén - performance
Jonny Wartel - saxofon
Henrik Wartel - trummor
Karin Flodhammar - projektioner
Nikke Ström - bas

Malin Wättring kvartett

Malin Wättring - saxofon
Naoko Sakata - piano
Donovan von Martens - Kontrabas
Anna Lund - trummor

11/11 Brötz no. 644

Viva Black
Eva Lindal-Violin
Filip Augustson-Bas
Christopher Cantillo-Trummor

Lauvdal/Mobeck/Hedtjärn
Anja Lauvdal - synth, elektronik
Heida Mobeck - tuba, elektronik
Isak Hedtjärn - klarinett

18/11 Brötz no. 645

Dörner/Bromander/Olsson
Axel Dörner - trumpet
Vilhelm Bromander - bas
Henrik Olsson - slagverk

Luigi Bozzolan Trio
Luigi Bozzolan - piano
Alfred Lorinius - bas
Johan Hjalmarsson - trummor

25/11 Brötz no. 646

Fabian Kallerdahl Solo - Piano

Gretli & Heidi
Carin Blom - glas, flaskor, klockor, dragspel
Catharina Backman - glas, flaskor, klockor, dragspel

2/12 Brötz no. 647 Solokväll

Adrian Myhr - bas

Linda Olah - röst

Per-Anders Nilson -elektronik

Natalie Sandtorv -röst, elektronik

9/12 Brötz no. 648

Hurrakel
Anna Lund - trummor
Nils Berg - saxofon
Vilhelm Bromander - bas
John Holmström - piano

Rylander/Hörngren/Lorinius/Fastén

Lisen Rylander - saxofon
Claes Hörngren - piano
Alfred Lorinius - bas
Erik Fastén - trummor

16/12 Brötz no. 649 - SÄSONGSFINAL

Brutter
Christian Wallumrød - trummaskin, synth, elektronik
Fredrik Wallumrød - trummor, elektronik

Pontus Torstensson/Lars Carlsson
Pontus Torstensson - trummor
Lars Carlsson - elektronik

























  • Comments(0)//www.brotznow.se/#post248

VÅREN 2015

ProgramPosted by Niklas Brötz Fri, January 09, 2015 13:53:10

14/1 Brötz no. 614

Thorbjörn Zetterberg - bas
Susana Santos Silva (PRT) - trumpet


Dave Rempis
(USA) - saxofon
Tollef Østvang (Nor) - trummor
Jon-Rune Strøm (Nor) - bas

21/1 Brötz no. 615

Elina Ryd/Matti Ollikainen
Elina Ryd - sång
Matti Ollikainen - piano, synth.

Moskus
Anja Lauvdal – piano
Fredrik Luhr Dietrichson – bas
Hans Hulbækmo – trummor

28/1 Brötz no. 616

HALPERIN/NYBERG CONNECTION

Jimmy Halperin – saxofon
Pål Nyberg – gitarr
Robert Erlandsson – bas
Andreas Fryland - trummor

Göteborgs saxofonkvartett
Mats eklöf
Sverker Pettersson
Jonny Wartel

4/2 Brötz no. 617

Tor Haugerud/ Oscar Grönberg
trummor / piano

Lisen Rylander/Johan Birgenius
saxofon / trummor

11/2 Brötz no. 618

Biggi Winkeloe Solo - saxofon, flöjt

Alister Spence trio
Alister Spence - piano
Christopher Cantillo - trummor
Joseph Williamson - bas

18/2 Brötz no. 619

Archer Spade
Dan Blacksberg - trombon
Nick Millevoi - gitarr

Bone Machine
Adrian Løseth Waade - fiol
Karl Nyberg - tenorsaxofon, basklarinett
Viktor Reuter - kontrabas
William Soovik - trummor

25/2 Brötz no. 620

Martin Svanström - saxofon
Tommy Kotter - piano
Peter Janson - bas
Erik Fastén - trummor

HSNC
Harald Svensson - piano
Signe Dahlgreen - saxofon
Nina de Heney - kontrabas
Cornelia Nilsson - trummor

4/3 Brötz no. 621

Atomic Peace
Johan Kylén - kontraaltklarinett
Karin Johansson - piano
Georgia Wartel Collins - bas

Orfeus Wärdig Tsoukalas Kvartett
Orfeus Wärdig Tsoukalas - sax
Daniel Edvardsson - gitarr
Simon Petersson - bas
Kristoffer Rostedt - trummor

11/3 Brötz no. 622 -Finsk afton-

Harald Svensson Solo - piano

Big Blue
Jorma Kalevi Louhivuori - trumpet
Antti Kujanpää - piano
Jori Huhtala - bas
Joonas Leppänen - trummor

18/3 Brötz no. 623

Robert van Hiumen (NL) - elektronik
Jodi Gilbert (NL/USA) - röst

Michele Collins (SE/USA) - röst, performance
With friends (John Lennart Holmström John Lennart Wartel)

Lina Nyberg Solo -
sång

25/3 Brötz no. 624

Klockrike
Guro Kvifte Nesheim - hardingfela
Egil Kalman – kontrabas
William Soovik - trummor

TJAT (Thomas Jäderlund Amazing Trio)
Thomas Jäderlund - saxofon
Peter Jansson - bas
Göran Kroon - trummor

1/4 Brötz no. 625

Ildmaskine
John Enevoldsen Andersen - barytonsax
Andreas Pollak - trummor
Emma Augustsson - cello

Sture Ericson/Martin Küchen/Martin Klapper/ Liavik Solberg
Sture Ericson -saxofoner, klarinetter
Martin Küchen- saxofoner
Martin Klapper – elektronik
Ståle Liavik Solberg - trummor

Mauritz och Henrik
Mauritz Tistelö - text
Henrik Wartel - trummor

8/4 Brötz no. 626

Parallell Activity
Erik Ivarsson - gitarr
Carl-Emil Svensson - gitarr
Alfred Lorinius - bas
Johan Björklund - trummor

Susanna Lindeborg/Ove Johansson Duo
Susanna Lindeborg - piano, elektronik
Ove Johansson- saxofon, elektronik

15/4 Brötz no. 627

Ayumi Tanaka Trio (JAP/NOR)
Ayumi Tanaka - piano
Christian Meeas Svendsen - bas
Per Oddvar Johansen - trummor

Poetry and alchemy
Lolo Funck - bas
Monika Funck - pensel
Katarina Fleischer - ord
Cecilia Berndtzen - dans
Danielle De Vries - dans

22/4 Brötz no. 628

Mongrel o. Rydéen - Strömningar
Thomas Husmo Litleskare - trumpet6-
Ayumi Tanaka - piano
Stian Anderse - kontrabas
Tore Flatjord - trummor
Stefan Rydéen - film

RRR
Dan Peter Sundland - elbas
Liz Kosack - Syntheziser

29/4 Brötz no. 629

I samarbete med Gamlestaden jazzfestival

Circadia
Tony Buck (AU) -trummor
Kim Myhr (NO) - gitarr
David Stackenäs -gitarr
Joe Williamson - bas

Sandtorv/Mofjell
Natalie Sandtorv - röst
Ole Mofjell - trummor

6/5 Brötz no. 630

Magnus Granberg Solo - saxofon

Aram Shelton Solo - saxofon, elektronik

Rasmussen Corsano Duo
Mette Rasmussen - saxofon
Chris Corsano - trummor

13/5 Brötz no. 631

Hernandez/Hedtjärn/Loxbo/Olsson
Katt Hernandez - Fiol
Isak Hedtjärn - klarinett
Henrik Olsson - slagverk
Finn Loxbo - gitarr

Rated X
Mike Loyd - trumpet, elektronik
Johan Björklund - trummor, elektronik
Patric Ehrnborg - gitarr, elektronik

20/5 Brötz no. 632

Jonny Wartel 4tet
Jonny Wartel - saxofon
Per-Gunnar Juliusson - piano
Yasuhito Mori - bas
Pontus Torstensson - trummor

Flygande Jakob

Thomas Jäderlund - saxofoner
John Holmström - piano
Viktor Skokic - bas
Dag-Magnus Narvesen - trummor
Niklas Barnö - trumpet

27/5 Brötz no. 633

Makross -release-
Rasmus Nyvall - tenorsaxofon
Jens Persson – altsaxofon
Andreas Henningsson - kontrabas
Kristoffer Rostedt – trummor

Johan Hjalmarsson megaband
Johan Hjalmarsson - trummor
Naoko Sakata - piano
Joel Fabiansson - gitarr
Jenny Gustafsson - vokal
Elias Hällqvist - bas
Signe Dahlgreen - sax
Ida Gillner - sax
Wictor Lind - vibrafon, slagverk
































  • Comments(0)//www.brotznow.se/#post203

Hösten 2014

ProgramPosted by Niklas Brötz Mon, August 11, 2014 17:03:21

3/9 Brötz no. 599
Jarl Hammarberg - Poesi

Peter Janson - kontrabas, solo

Yes Deer:
Anders Vestergaard - trummor
Karl Bjorå - gitarr
Signe Dahlgreen - sax

10/9 Brötz no. 600
DINA KOMPISARS KOMPISAR
Mette Rasmussen - sax
Elsa Bergman - bas
Ole Mofjell – trummor

Fartyg 6
Matilda Andersson - röst
Milton Öhrström -piano
Johanna Ekholm -bas
Julia Schabbauer-trummor
Axel Croné-basklarinett
Daniel Gahrton-barytonsax


17/9 Brötz no. 601
Johan Moir ensemble
Johan Moir Kontrabas
Casey Moir Röst
Carl-Johan Groth Trummor
Naoko Sakata Piano
Malin Wättring Saxofon

Lise-Lotte Norelius -Soloelektronik

Belle
Linda Olah - röst/elektronik
Lindha Kallerdahl -röst/bas
Martin Öhman - röst/trummor/elektronik
Johan Graden - röst/piano/synth

24/9 Brötz no. 602
JAAS
Johan Arrias - sax
Anna Lindal - violin
Ville Bromander - bas
Henrik Olsson - slagverk

Isak/Finn/Henrik
Isak Hedtjärn - klarinett
Finn Loxbo - la gitarra
Henrik Olsson - trummor

1/10 Brötz no. 603
Vilde&Inge
Vilde Sandve Alnæs - violin
Inga Margrete Aas - bas

Urgent Call
Jonny Wartel - sax
Georgia Wartel Collins- bas
Henrik Wartel - trummor


8/10 Brötz no. 604
De Heney/Anker duo
Lotte Anker - sax
Nina De Heney - kontrabas

Jutterström/Bothén duo
Johan Jutterström - sax
Christer Bothén - basklarinett

Mikael Godée Eve Beuvens Duo
Eve Beuvens - piano
Mikael Godée - sax

15/10 Brötz no. 605
OBS! På Atalante med GAS-festivalen kl: 19:00

Wonka Live
Gunnar Backman - gitarr
Henrik Wartel - trummor
Anders Berg - bas

Borg/Nørsterbø
Rasmus Borg - piano
Henrik Nørsterbø - trombone

Doron Sadja
artist and electronic music composer


22/10 Brötz no. 606
Jörgen Adolfsson saxsolo

Fyra vise män
Håkan Strängberg - röst/trombon
Gunnar Lindgren - röst/sax
Harald Stenström - röst/bas
David Sundby - trummor

29/10 Brötz no. 607
Karin Johansson Finn Loxbo Duo
Karin Johansson - piano
Finn Loxbo - gitarr

Emma Nordlund - Solocello

5/11 Brötz no. 608
OBS! På Nefertiti i samarbete med Levande Musik kl. 20:00

Konvoj Ensemble
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }

Ola Paulson – Saxofon/Komposition
Lotte Anker – Saxofoner
Liudas Mockunas – Saxofon/ Klarinett
Jakob Riis – Elektronik/Komposition
Anders Uddeskog – Slagverk
+
Evan Parker & Sten Sandell


Great Waitress
Magda Mayas - piano
Laura Altman - klarinett
Monica Brooks - dragspel


Audrey Chen+daRk hOrse
Audrey Chen - Cello
John Holmström - piano
Alfred Lorinius - bas
Mårten Magnefors - trummor


12/11 Brötz no. 609
Susanna Lindeborg-Solopiano

Grevens tid
Julia Strzalek - sax
Johan Graden - piano
Kasper Agnas - gitarr
Konrad Agnas - trummor
Niklas Barnö - trumpet


19/11 Brötz no. 610
Anders Ahlen Unit
Anders Ahlen - gitarr
Niklas Barnö - trumpet
Mats Äleklint - trombon
Emil Skogh - bas
Andreas Axelsson - trummor

Sitting
Ulrika Wedin - dans
Andreas Axelsson -trummor


26/11 Brötz no. 611
Klas Nevrin Ensemble
Klas Nevrin - piano
Katt Hernandez - fiol
Ville Bromander - bas
Per "Texas" Johansson - klarinett/sax
Ricard Österstam - trummor

Henrik Wartel - Solotrummor

3/12 Brötz no. 612
OB07
Ingemar "lolo" Funck Andersson - elbas
Lars Larsson - sax
Mike Lloyd - trumpet/elektronik
Matti Ollikainen - orgelsynth
Thomas Svensson -trummor
Anders Augustsson - gitarr
Joel Edin - gitarr

Svante Söderholm-David Sundby Duo
saxofon-trummor

Två tonkonstnärer med erfarenheter från gott och väl ett sekels musicerande i en mängd konstellationer, nationellt som internationellt, sammanstrålar denna afton.
Musicerande som berör!

10/12 Brötz no. 613
Lönning/Stackenäs/Strid/Thorman
Eyvind Lönning - trp
David Stackenäs - gitarr
Raymond Strid - trummor
Patric Thorman - bas

Masterelever från Musikhögskolan:

Knut Kvifte Nesheim Trio
Signe Dahlgreen - saxofon
Egil Kallman - bass
Knut Kvifte Nesheim - trummor

G-bop orchestra








  • Comments(0)//www.brotznow.se/#post172
Next »