BrÖtz

BrÖtz

Vår 2013

ProgramPosted by Niklas Brötz Mon, December 31, 2012 19:38:02

9/1

12 procent

Hayden Powell - trumpet
Øyvind Hegg-Lunde - trummor
Parker Shper - piano, pumporgel, elektronik procent

WAG

Mikael Godee - sopransax
Anders Augustsson - gitarr
Henrik Wartel - trummor

16/1

Luigi Bozzolan Trio

Luigi Bozzolan-piano
Jonny Wartel-saxofon
Henrik Wartel-trummor

Stormfågel

Marie Nilsson - sång
Otis Sandsjö - tenorsax
Joel Fabiansson - elgitarr
Naoko Sakata - piano
Alfred Lorinius - kontrabas
Erik Fastén - trummor

23/1

Solokväll!

Johan Jutterström -saxofon
Finn Loxbo - gitarr
Anna Högberg - saxofon

30/1

Lisa Ullén Trio

Lisa Ullén - piano
Joe Wiliamsson - bas
Erik Carlsson - tr

Moco

Casey Moir - röst
Naoko Sakata - pi

6/2

Wood

Eirik Hegdal - saxofon, klarinett
Mattias Ståhl - vibrafon
Daniel Buner Formo - orgel
Erik Nylander-trummor

Hautullin

Markus Pesonen - git, elektronik
Håkon Berre - tr, elektronik

13/2

Karokh

Ina Sagstuen – vokal
Thomas Husmo Litleskare – trompet
Christian Skår Winther – gitar
Jonas Cambien – synther/fender rhodes og piano
Jan K Hovland – synther/fender rhodes og piano
Magnus Skavhaug Nergaard – bass
Jan Martin Gismervik – trommer


PG Trio

Per Gunnar Julission - pi
Erik Fasten - tr
Alfred Lourius -bas

20/2

Platform

Jonas Cambien - piano
Katrine Schiøtt - cello
Jan Martin Gismervik - tr
Gästartist: Xavier Charles - klarinett

27/2

The Home of Easy Credit
Louise Dam Eckardt Jensen - sax, flöjt, röst, electronics
Tom Blancarte - bas

Lénsemble Spiritistique

Lolo Andersson - bas
Håkan Stränberg - trb
Jonny Wartel - sax
Sverker Petterson - sax
Kalle Ruth - git
Andreas Söderling - tr
Mike Loyd - trp

6/3

Svelia

Casey Moir - röst
Reuben Lewis - trp
Luke Sweeting - piano
Johan Moir - bas
Aidian Lowe - tr

Facet

Adrian Fiskum Myhr - bas
Joris Rühl - klarinett
Maciej Sledziecki - git

Jazz art club + Måleri

Håkan Stränberg -trb, röst
Gunnar Lindgren - sax
Ulla Kollind - Måleri
Anders Waernelius - Slagverk

13/3

Sofia Jernberg (röst) Solo

Harald Svensson (piano) Solo

Ståle Liavik Solberg (trummor) Solo

20/3

Triple Heater

Roland Keijser - sax, flöjter
Peter Janson - bas
Henrik Wartel - tr

Poesi - Tobias Erehed - Poesi

Det Brittiska Imperiet

Viktor Olofsson -Gitarr
Oscar Stenmark - Trumpet
Anders Gabrielsson - Saxofon
Per Gunnar Juliusson - Piano
Henrik Aronsson - Bas
Fredrik Hamrå - Trummor

27/3

Peter Burman kvartett

Peter Burman, piano
Anders Ljungberg, bas
Joel Fabiansson, Gitarr
Johan Hjalmarsson, trummor

OBO6

Lolo Funck Andersson - Bass
Mike Lloyd - Trumpet
Thomas Svensson - Trummor
Magnus Nyström - Gitarr
Lars Larsson - Saxofon
Matti Ollikainen - Orgel

Trio Fatal feat. Pascal Brechet

Peeter Uuskyla - tr

Biggi Vinkeloe - sax, flöjt

Francois Lemmonier - trb

Pascal Brechet - git

3/4

Dancing Dolls

Mats Dimming - kontrabas
Fredric Thurfjell - kontrabassaxofon, sopranino, text
Johannes Ståhl - bas

Hegg/ Minothi / Lovett

Morten Minothi Kristiansen - git
Øyvind Hegg-Lunde - tr
Matthew Lovett - bas

10/4

Rated X

Mike Loyd: Trumpet, elektronik
Johan Björklund-trummor elektronik
Patrik Ehrnborg Gitarr

Björn, Berg, Borg

Henrik Olsson - elektronik, objekt
Andreas Bäcker - röst
Daniel Karlsson - git, elektronik
Ville Bromander - bas

17/4

Kosmic Sounds

Malin Wättring - Saxofoner
Fredrik Brändström - piano/synth
Erik Wood - bas
Anna Lund - tr

HoJ

Jonny Wartel - sax
Georgie Wartel Collins - bas
Henrik Wartel - tr

Elias Stemeseder - Dan Peter Sundland Duo

Elias Stemeseder - piano
Dan Peter Sundland - elbass

24/4

Strid/de Heney/Nørstebø

Raymond Strid - tr
Nina de Heney - bas
Henrik Munkeby Nørstebø - trb

Röst och slide

Henrik Mimerson - poesi

Kalle Ruth - gitarr

Flipperrr

1/5

Cirkus Whitman

Mats Eklöf -sax,röst
Håkan Strängberg tb,röst
Harald Stenström bas, röst
Anders Waernelius slv
Henrik Wartel tr

.

Björn Cedergren trio

Björn Cedergren - tenorsax/sopransax
Henrik Aronsson - bas
Lars "Lade" Källfelt - tr

8/5

Göteborgs saxofonkvartett

Jonny Wartel - tenorsax sopraninosax
Mats Eklöf - bassax
Sverker Petterson - barytonsax
Anna Högberg -altsax

Pekkola / Thorman / Tiheäsalo Trio

Sami Pekkola - sax
Patric Thorman - bas
Topias Tiheäsalo - git

15/5

Solokväll!

Linda Olah - röst, elektronik

Kristoffer Lo - tuba

Joonas Leeponen - tr

22/5

The Electrics

Sture Ericson - sax bcl.
Axel Dörner - tp
Joe Wiliamsson - bas
Raymond Strid - tr

Svensk Hund

Petter wästberg - elektronik
Anna högberg - sax
Kim aksnes - trumpet
Finn loxbo - gitarr

29/5

Klas Nevrin trio

Klas Nevrin - piano
Ville Bromander - bas
Ricard Österstam - tr

Michele - Olli - Jonny

Michele Collins - preformence, röst
Olli Rantala - kontrabas
Jonny Wartel - div. blås och FX

  • Comments(0)//www.brotznow.se/#post28

Hösten 2012

ProgramPosted by Niklas Brötz Tue, September 04, 2012 13:20:58

5/9
Water Boogie System

Karin Verbeen - röst

Jonathan Albrektson - piano

Viktor Reuter - bas

William Soovik - Trummor


Trio fatal

Biggi Vinkeloe - Sax/flöjt

Francois Lemonnier - Trombon

Peeter Uuskyla - Trummor


Köket

Martin Svanström - Saxofon

David Akelius - Piano

Alfred Lorenius - Kontrbas

Erik Fastén - Trummor


12/9
Matti Ollikainen+2

Matti - Piano

Kjell Janson - bas

Magnus Grahn - Trummor


L'Ensemble Spiritistique



19/9
Föreningen Impra presenterar Klubb Kom In
Helena Wahlström Release!
Kvintetten som sprängdes

26/9
Vertex med Axel Dörner och Andrea Neumann


Huntress Bow

Lindha Kallerdahl - Bas/röst

Mariam Wallentin - trummor/röst

3/10
FM-trio (CH)
Cirkus Whitman

10/10
Vegard Lauvdal (trummor) och Maria Norseth Garli (röst)
OBO5 (original brötz organic five)

17/10
Föreningen Impra presenterar Klubb Kom In
Susanna Risberg trio

Susanna Risberg - Gitarr

Gustaf Hielm - Bas

Jonathan Lundberg - Trummor

Black Dough

Miranda Bjerking Raeder - Röst

Malin Wättring - Sax och synth

Elias Hällqvist - Kontrabas

William Soovik - Trummor

24/10
Jazzart Club

Gunnar Lindgren - Saxofon

Håkan Strängberg - Röst/trombon

Sverker Eklund - Måleri

Anders Waernelius - Slagverk


Pow Wow

Björn Almgren - Saxofon

Jonny Wartel - Saxofon

Kjell Thorbjörnsson - Bas

Ingmar Landen - Trummor


Wonka Live med Tellef Ögrim

Gunnar Backman - Gitarr

Henrik Wartel -Trummor

Anders Berg - bas

Tellef Ögrim - Gitarr

Lars Larsson - Saxofon

31/10
Teknorat

Henrik Munkeby Norstebo - Trombon

Otis Sandsjö - Saxofoner

Alfred Lorinius - Kontrabas

Carl-Johan Groth - Trummor


Larousse

Fredrik Rixman -Gitarr

Olli Rantala - Bas

Lars Källfelt - Trummor

Björn Cedergren - Sax

7/11
Föreningen Impra presenterar Klubb Kom In
Lisa Bodelius Quartet
Lisa Bodelius - trombone
Edvin Nahlin - piano
Gustav Nahlin - drums
Max Thornberg - bass

HoJ
Henrik Wartel - Trummor
Jonny Wartel – Saxofon
Georgia Wartel Collins - Bas

12/11 EXTRA
Markus Pesonen Hendectet
Adam Pultz Melbye – bass

Camilla Barratt-Due – accordion
Marc Lohr – drums and electronics

Otis Sandsjö – alto sax, tenorsax and clarinet

Martin Stender – tenor sax, soprano sax and flute
Lars Greve – soprano sax, tenor sax, baritone sax and bass clarinet

Tobias Wiklund – trumpet and flugelhorn

Petter Hängsel – trombone

Jonatan Ahlbom – tuba

Markus Pesonen – guitar, lapsteel and compositions

GADJOS
Ruhi Erdogan - Trumpet

Otis Sandsjö - Saxofon

Jonatan Ahlbom - Tuba

Hjalmar Lindskog - Trummor

Ferhat Deniz Fors - Slagverk

14/11

Tre solo konserter plus ett tvångsset.

Johan Moir-kontrabas
Pontus Torstensson-trummor, elektronik
Fabian Kallerdahl-piano

21/11
Viktor Skokic kvartett
Viktor skokic-bas
Thomas Jäderlund-sax
Dag-Magnus Narvesen-trummor
John Holmström-piano


Håkan Strängberg solo

Håkan Strängberg - Röst och trombon

28/11
Johan Arrias & Nina de Heney

Johan Arrias - Saxofon

Nina de Heney - Kontrabas


Lindha & Fabian Kallerdahl

Lindha - Röst

Fabian - Piano

5/12
Das Mädschen
Kaori Nishijima

12/12
KÖTT

Janka Johansson - Gitarr

Göran Kroon - Trummor

Peter Janson - Kontrabas


Yoleeyo

Johan Björklund - Trummor, elektronik

Johannes Lundberg - Bas, röst, elektronik

Lisen Rylander - Sax, röst, elektronik

19/12
Klubb Kom In/BRÖTZ säsongs final!
(John Holmström trio bl.a.)

  • Comments(0)//www.brotznow.se/#post1
« Previous