BrÖtz

BrÖtz

Hösten 2014

ProgramPosted by Niklas Brötz Mon, August 11, 2014 17:03:21

3/9 Brötz no. 599
Jarl Hammarberg - Poesi

Peter Janson - kontrabas, solo

Yes Deer:
Anders Vestergaard - trummor
Karl Bjorå - gitarr
Signe Dahlgreen - sax

10/9 Brötz no. 600
DINA KOMPISARS KOMPISAR
Mette Rasmussen - sax
Elsa Bergman - bas
Ole Mofjell – trummor

Fartyg 6
Matilda Andersson - röst
Milton Öhrström -piano
Johanna Ekholm -bas
Julia Schabbauer-trummor
Axel Croné-basklarinett
Daniel Gahrton-barytonsax


17/9 Brötz no. 601
Johan Moir ensemble
Johan Moir Kontrabas
Casey Moir Röst
Carl-Johan Groth Trummor
Naoko Sakata Piano
Malin Wättring Saxofon

Lise-Lotte Norelius -Soloelektronik

Belle
Linda Olah - röst/elektronik
Lindha Kallerdahl -röst/bas
Martin Öhman - röst/trummor/elektronik
Johan Graden - röst/piano/synth

24/9 Brötz no. 602
JAAS
Johan Arrias - sax
Anna Lindal - violin
Ville Bromander - bas
Henrik Olsson - slagverk

Isak/Finn/Henrik
Isak Hedtjärn - klarinett
Finn Loxbo - la gitarra
Henrik Olsson - trummor

1/10 Brötz no. 603
Vilde&Inge
Vilde Sandve Alnæs - violin
Inga Margrete Aas - bas

Urgent Call
Jonny Wartel - sax
Georgia Wartel Collins- bas
Henrik Wartel - trummor


8/10 Brötz no. 604
De Heney/Anker duo
Lotte Anker - sax
Nina De Heney - kontrabas

Jutterström/Bothén duo
Johan Jutterström - sax
Christer Bothén - basklarinett

Mikael Godée Eve Beuvens Duo
Eve Beuvens - piano
Mikael Godée - sax

15/10 Brötz no. 605
OBS! På Atalante med GAS-festivalen kl: 19:00

Wonka Live
Gunnar Backman - gitarr
Henrik Wartel - trummor
Anders Berg - bas

Borg/Nørsterbø
Rasmus Borg - piano
Henrik Nørsterbø - trombone

Doron Sadja
artist and electronic music composer


22/10 Brötz no. 606
Jörgen Adolfsson saxsolo

Fyra vise män
Håkan Strängberg - röst/trombon
Gunnar Lindgren - röst/sax
Harald Stenström - röst/bas
David Sundby - trummor

29/10 Brötz no. 607
Karin Johansson Finn Loxbo Duo
Karin Johansson - piano
Finn Loxbo - gitarr

Emma Nordlund - Solocello

5/11 Brötz no. 608
OBS! På Nefertiti i samarbete med Levande Musik kl. 20:00

Konvoj Ensemble
p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }

Ola Paulson – Saxofon/Komposition
Lotte Anker – Saxofoner
Liudas Mockunas – Saxofon/ Klarinett
Jakob Riis – Elektronik/Komposition
Anders Uddeskog – Slagverk
+
Evan Parker & Sten Sandell


Great Waitress
Magda Mayas - piano
Laura Altman - klarinett
Monica Brooks - dragspel


Audrey Chen+daRk hOrse
Audrey Chen - Cello
John Holmström - piano
Alfred Lorinius - bas
Mårten Magnefors - trummor


12/11 Brötz no. 609
Susanna Lindeborg-Solopiano

Grevens tid
Julia Strzalek - sax
Johan Graden - piano
Kasper Agnas - gitarr
Konrad Agnas - trummor
Niklas Barnö - trumpet


19/11 Brötz no. 610
Anders Ahlen Unit
Anders Ahlen - gitarr
Niklas Barnö - trumpet
Mats Äleklint - trombon
Emil Skogh - bas
Andreas Axelsson - trummor

Sitting
Ulrika Wedin - dans
Andreas Axelsson -trummor


26/11 Brötz no. 611
Klas Nevrin Ensemble
Klas Nevrin - piano
Katt Hernandez - fiol
Ville Bromander - bas
Per "Texas" Johansson - klarinett/sax
Ricard Österstam - trummor

Henrik Wartel - Solotrummor

3/12 Brötz no. 612
OB07
Ingemar "lolo" Funck Andersson - elbas
Lars Larsson - sax
Mike Lloyd - trumpet/elektronik
Matti Ollikainen - orgelsynth
Thomas Svensson -trummor
Anders Augustsson - gitarr
Joel Edin - gitarr

Svante Söderholm-David Sundby Duo
saxofon-trummor

Två tonkonstnärer med erfarenheter från gott och väl ett sekels musicerande i en mängd konstellationer, nationellt som internationellt, sammanstrålar denna afton.
Musicerande som berör!

10/12 Brötz no. 613
Lönning/Stackenäs/Strid/Thorman
Eyvind Lönning - trp
David Stackenäs - gitarr
Raymond Strid - trummor
Patric Thorman - bas

Masterelever från Musikhögskolan:

Knut Kvifte Nesheim Trio
Signe Dahlgreen - saxofon
Egil Kallman - bass
Knut Kvifte Nesheim - trummor

G-bop orchestra








  • Comments(0)

Fill in only if you are not real





The following XHTML tags are allowed: <b>, <br/>, <em>, <i>, <strong>, <u>. CSS styles and Javascript are not permitted.